Wednesday, September 29, 2010

Thrifty Lunches

As a full time working wife and mother, I am always on the look out for alternatives to brown bagging sandwiches which...get a bit boring after some time.
Keeping with the title Thrifty Lunches, I wanted to show you a few lunches I have packed on the super cheap.  To keep costs down, I eat primarily vegitarian lunches...with the exception of my favorite Chinese food take out place. 

I haunt Fresh & Easy, Fry's and Sprouts' marked down sections for items for lunch.  My goal is to eat for less than two dollars, still providing diversity and unique lunches.  . 

Red pepper hummus and snap peas with carrots...$2.40 for both, this was lunch for two days.  $1.20 is a frugal score!  btw...this hummus was so delicious I wanted to lick the container when it was gone!  
These two items were picked up today and frozen for lunches for the rest of the week.  Chipoltle Mac and Cheese is divine.  I usually cut up fresh tomatoes in it and have a piece of bread or fruit.  The lasagne is yummy as well, though this will count as one of my meat portions as it has mystery meat in the sauce.
Lunch on the left cost $1.00 put that with a tomato and necterine, cost is about $1.60 .
Lunch on the right cost $1.25 and I will take a small green salad or steamed green beans or broccoli along with it, making the cost about $2.00.

While perusing the mark downs in Fresh & Easy (where I mostly buy marked down items and freeze or use immediatly.) I found Lean Cuisines....on clearance!  I both College Diva three of her favorites, Chicken Fettucini and I picked up two of my absolute favorites...Butternut squash Ravioli's.  Fly Guy says I will eat anything if it is stuffed in a ravioli!  I do love them little pasta squares!
Here is the total of all items I picked up today at Fresh & Easy. Total cost $13.29.  But more on that shopping trip tomorrow...

Now on to my very favorite meal...once a week I treat myself to a take out meal from Bejing Chinese Food in Chandler, Arizona.  They have a lunch special, entree with drink, soup or egg roll for $5.45.  These containers hold enough for two meals!  I usually get the hot and sour soup or the wonton soup and then save half of the entree for the next days' lunch.  
This time I ordered the spring roll..yummo!  Wonderful thing about these containers is they make great tupperware for sending home cooked meals with College Diva when she visits!

I do make sandwiches for Fly Guy or use dinner left overs as the next days lunch.  Fly Guy told me that before we married he spent $7.00 to $10.00 a day on eating lunches.  I am thrilled  to provide lunches for less than $4.00 for both of us!

I estimate that by brown bagging our lunches three times a week we save on average $3800.00 a year.  Now that is frugal savings!
A biento!

Frugal Missus


5 comments:

Mandi said...

Wow, you go girl. Thanks for reminding me why I need to send lunches with the hubby.

Also, now I'm really hungry. :)

Lisa said...

Oh yummy! I need to eat better! My new roommate will also be wanting to eat better so I hope we can keep each other on track! Enjoy!
Hugs, Lisa

Aubrey said...

you are most definitely the awesomest frugal missus!!! I hope you are doing well! You are missed! :)

Thrifty Chic said...

I love the cheap lunches they are even yummier when they are thrifty finds :)

Aubrey said...

where's my bloggy friend??? Missin you and hoping you are doing well xo aubrey